Перейти до основного вмісту

Слава пальмі, смерть транс-жирам!

   
                          
                        
15 травня Верховною Радою у першому читанні прийнято вже півроку піарений законопроект 3871 «Про заборону використання пальмового масла у виробництві харчових продуктів». Мотивація така: «У нас знищене тваринництво, тому що завозиться пальмова олія, замість того, щоб купувалася молочна продукція у селян».

Ніби все логічно. Та тільки за умови високого рівня життя, і відсутності попиту на дешеві ерзац-продукти.
З іншого боку, досягши зростання поголів'я, скажімо, підняттям закупівельнх цін на молоко, чи проголошенням корови священною твариною, його все одно буде вигідніше продавати у вигляді масла за кордон.





Розібратись у цьому театрі абсурду допоможуть статті Антона Сененка та Вікторії Козак, а також Максима Фастєєва (лаконічно).

Можу лиш додати, що закон таки має смисл. Невеликі за сумами, але постійні і масові надходження до бюджету або кишень перевіряючих – гарантовані.

Якби Ляш & Ко справді обходило здоров’я та добробут українців то замість згаданого закону треба було приймати наступні:

«Про повну заборону використання транс-жирів, в т. ч. гідрогенізованого/технічного пальмового масла у виробництві харчових продуктів",
«Про суворе посилення відповідальності за фальсифікацію продуктів харчування і надання недостовірних даних про їх склад»,
«Про пріоритетний розвиток екологічного свинарства та сприяння дрібним та середнім господарствам по утриманню худоби в умовах вільного випасу».

Ця дискусія, нібито у сфері охорони здоров'я, насправді точиться через конкурентні війни різних країн і виробників.  Науковці, медики та четверта влада відпрацьовують фінансування з боку тієї чи іншої сторони, апелюючи  до ідеологій вегетаріанства чи відновлювального природокористування.
Перебіг подій пильно відстежують фармацевтичні компанії, щоб знати в розробку яких ліків вкладатися.

Безліч нюансів у сфері дієтології взагалі, і ліпідології зокрема, дає можливість зацікавленим сторонам усіляко напускати туману, жонглювати термінами і спритно, чи по-невігластву, використовувати підміну понять.

Тема непроста, і журналісти новин (жодних претензій, в них фізично брак часу заглиблюватись до дрібних деталей) ще більш заплутують простих людей.

Що чує споживач новин? Рідка фракція корисна, але швидко псується і тому з неї роблять маргарин. Тверда фракція (у сюжеті це купка якоїсь сухої речовини) трохи краща за маргарин, але викликає хвороби серця і має багато калорій. Маргарин взагалі не псується, але найгірший з них усіх, бо викликає рак. У вершковомуому маслі теж знайдено природні транс-жири, але попри його нестачу і дорожнечу (Ляшко не встигає переціловувати всіх корів, тому в них погана народжуваність), воно дуже смачне, тому викликає переїдання і святу трійцю метаболічного синдрому: Гіпертонію, Ожиріння і Діабет. А ще провокує рак, відкриття нових аптек і реформи в медицині.

Який з того всього він робить висновок? Хай їм грець з тим маслом. Все одно дешевшого за олію нічого нема. Своє, рідне, приємно пахне смаженим соняшниковим насінням...

Щоби необізнаним в нюансах людям у цьому тумані трохи розвиднілось, звідсіля процитую простий для сприйняття абзац авторства Юлії Шулімової-Мовчан, генетика, консультанта з якості та безпечності харчових продуктів:
В ЄС дискусії про шкоду або користь пальмового масла вже давно припинилися. Прийнято чітку директиву, що обмежує використання і вміст транс-жирів (транс-ізомерів жирних кислот) в продуктах харчування. Саме тому у кондитерському виробництві падає попит на ріпакові та соняшникові маргарини, і виробники дедалі більше переходять на пальмову олію, щоб витримати вимоги. І тому попит на пальмову олію в Європі та світі зростає. 

Все це приказка, казка незабаром


Читання SEO-оптимізованих статейок в мережі інтернет, таке ж безглузде як у свій час читання совітських газет.  З них можна довідатись, що пальмове масло  це не тільки рак четвертої стадії, а й гарантований Склєроз, Тромбоз і Ожирєніє.  Хоча
Справедливости ради стоит отметить, что в нем немало и полезного. Но, к сожалению, витамины и другие полезные вещества в пальмовом масле не могут усвоиться организмом, поскольку тот не может его расплавить и переработать.



Лиш одна стаття з масиву навколопальмових інтернет-публікацій спробувала детально дослідити суть справи (автор – біолог Дарія Прокопик) і реабілітувати таке ненависне декотрим росіянам пальмове масло:


Взявши за основу науковий огляд, опублікований у медичному журналі Гани (батьківщина комерційного пальмового масла ще з 1820 р.) пані Дарія не проминула гіркі слова багаторічного дослідника унікальних властивостей тропічних масел Брюса Файфа, щодо тотального упередженого ставлення до насичених жирів: 
...knowledge about coconut oil has been kept buried in medical journals because of a general prejudice against saturated fats.
 Неупереджений аналіз фактажу справді говорить про те, що за властивостями тропічні масла значно ближчі до традиційних сала з маслом ніж соняшникова олія. Вона лиш з середини 19 століття почала широко вживатися у їжу, але не через те, що була смачна і корисна, а через свою доступність. Комерційно вигідне вирощування соняшника на той час визначала потреба в оліфі для лако-фарбової галузі, та в мастилі для роботи парових машин. В усі часи незаможні селяни вершкове масло продавали, а вживали в їжу сало та "масло для бідних" – олію. Хоча за відсутності електрики, каганці на олії справно світять, як і багато сотень років тому назад.

На руйнування міфу про абсолютну істинність цього, з початку 60-х "всмоктаного з молоком матері" положення про суцільну шкідливість насичених жирів знадобиться ще немало років.
Більш як пів-століття ведуться навколохолестеринові війни, але й досі нема розуміння важливості контексту. 
Context is everything, and it's individual and empirical. — Raymond Peat, PhD

Хоча подібні невизначеності (цитата нижче) зустрічаються чи не в кожному мета-аналізі, але у професійному середовищі нема (чи не вигідно щоб було) якихось раціональних пояснень неоднозначності результатів. Обмежуються улюбленою фразою науковців: "потрібні нові, більш фундаментальні дослідження".

Олексій Болдирєв, к. б. н. з Інституту фізіології ім. Богомольця НАН України:
Незважаючи на такий ніби-то великий обсяг наукових праць, ми досі не можемо сказати, чи несе пальмова олія шкоду здоров'ю людини, чи лише суцільну користь. Вчених насторожує високий вміст насичених жирних кислот: надмірний їх вжиток за низкою досліджень корелює з розвитком серцево-судинних захворювань, метаболічного синдрому, цурового діабету 2-го типу. Втім, інші дослідження не знаходять подібного зв’язку.

Камінь спотикання та головний обвинувачуваний у хворобах серця – багатостраждальний холестерин. Образ білих насичених жирів, що забивають судини та забезпечують потік новопреставлених із діагнозами "інфаркт" та "інсульт", наче Монблан височіє у свідомості  пересічної людини. "Лупайте сю скалу", заповідав Іван Якович, а він поганого не радив:
Дух, наука, думка, воля
Не уступить пітьмі поля,
Не дасть спутатись тепер.
Щоб заходиться вже розпутуваться, для початку пропоную визначити де на цій світлині пляшка з корисним для людини, а де  корисним для кондитерів пальмовим маслом:


Правильно!

Рідка (олеїнова) фракція, замість того щоб піти на рідке мило чи паливно-мастильні матеріали, іде на смаження чіпсів або за допомогою гідрогенізації стає дешевим замінником твердого (насиченого воднем) жиру, з такими милими серцю кожного кондитера властивостями (без кольору, не розтає, не псується).


А ось з наступним фото будуть проблеми: 



Перше місце незмінне. Crude – це нерафіноване, нефракціоноване, цільне і цілюще червоне пальмове масло. Акурат по Гіпократу: ваша їжа – ваші ліки.

RBD – refined bleached and deodorised – рафіновані, вибілені та деодоровані, технологічно зручні для виробників, фракції пальмового масла. З цих трьох прозора видається кращою, бо стеарин асоціюється із свічками, а пальмітин – з милом "Пальмолів". Що ж, спробуймо їх реабілітувати, керуючись порадою мудреця з Нагуєвич:
Книги – морська глибина,             Хто в них пірне аж до дна,
Той, хоч і труду мав досить,             Дивнії перли виносить
Ланцюжок пальмітинової жирної кислоти (16:0, 42% вмісту всіх пальмових жирів) порівняно із стеариновою (18:0, приблизно 5%, t пл. 47-54 °Cкоротший  на два атоми вуглецю. Нолик у формулі означає, що ненасичені (подвійні) зв'язки у ланцюзі карбонового скелету відсутні, тобто жодного бійця (водню) у загоні не втрачено, і його не треба доукомплектовувати "лівими" людьми при сумнівних обставинах.

Книжка пише, що пальмітинова ЖК входить до складу гліцеридів більшості тваринних і рослинних жирів, наприклад, коров'яче масло містить 25%, сало – 30%. В організмах тварин пальмітинова кислота – кінцевий продукт синтезу жирних кислот із ацетил-КоА. Якщо я правильно зрозумів останнє (біохімки поправте), то у випадку дефіциту ЖК в організмі, останній синтезує саме пальмітинову ЖК.

Дарія Прокопик озвучує загальновизнану опінію, що рідка "Олеїнова фракція має корисні ефекти, і наразі активно досліджують її вплив на серцево-судинну систему. Стеаринова фракція олії вже не має нічого корисного для нас. Це просто насичені жири, калорії (про залякування калорїями іншим разом), відсутні вітаміни (правда). Її легко транспортувати, її дешево видобувати (не дешевше за олеїнову), вона не так псується (!). Це краще, ніж маргарини в складі печива і цукерок (свята правда). Це краще, ніж голод в Африці. Але це не найздоровіша опція".

Але це суперечить тим місцям у її статті де йдеться про:
- упереджене ставлення до насичених жирів;
- те, що "виробники оброблених харчових продуктів окислюють пальмове масло у своїх продуктах для різних кулінарних цілей";
- те, що "пальмова олія має високу температуру димлення – 235 градусів за Цельсієм – і тому підходить для глибокого смаження" (читай окислення);
- те, що "смаження на соняшниковій олії, навіть рафінованій, дає безліч сполук із канцерогенним ефектом".
- те, що "Україна є лідером з виробництва і споживання соняшникової олії, але при цьому має дуже високий рівень захворюваності на хвороби серця" (онкологічні також).

Чим рідша олія (нижча точка плавлення/замерзання) тим швидше вона псується (окислюється, тобто гіркне). Споживши таку олію, наприклад, "супер-корисну" сиродавлену лляну, ми помістили речовину із середовища холодильника +2 в середовище організму +37 і вона одразу починає пришвидшено псуватись. Але специфічний смак олії з насіння льону застерігає від надміру споживання. В майонезі чи картоплі фрі такого запобіжника нема.
  
Навіть отруйна речовина, але в невеликій кількості чи в ослабленій як при вакцинації формі, є корисною для здоров'я, оскільки змушує людину виробляти протиотруту. У даному випадку, невелика доза прооксидантів тренує антиоксидантні системи організму. За принципом "прокляття бадьорить, благословіння розслабляє".

Але одне діло закинутись капсулкою риб'ячого жиру, інше – коли щомісяця (якщо велика сім'я) купувати і споживати щось на зразок цього:

До речі, чоловікам сильно ненасичені, "незамінимі" омега-3 жирні кислоти з льону чи з риб'ячого жиру, притомні лікарі не рекомендують вживати. В низці досліджень на підтвердження позитивного впливу омега-3 було неможливо приховати кореляцію з підвищеною захворюваністю на рак простати.

В кінці статті  "Злізти з пальми: що треба знати про пальмову олію та чого боятися" є хороші новини від експерта:
В Україні в 90-х роках було близько 10 заводів, що виробляють гідрогінезовані жири, сьогодні їх 1-2 і вони працюють з перебоями. Тому що на час заходження тропічних жирів (90-ті роки) вони були дешевші. А налагодити виробництво (до речі, вибухонебезпечне) справа не проста. Рідкої олії в нас забагато, але її не можна використати для низки продуктів – морозива, шоколадної глазурі.

Ключова інформація -- в самому кінці (коментар у прямих дужках мій):
Для виробництва кондитерських виробів потрібна тверда фракція з нижчою [обмовка, правильно – вищою] температурою плавління. Для смаження краще використовувати тверді жири. Рідка олія через певний час отримує продукти окислення – канцерогени. Твердий жир (тропічний чи гідронізований) під час термічної обробки не руйнується, тому що там ненасичених жирних кислот або немає або мало.

Завдяки таким дон-кіхотам як Мері Еніг, а особливо, геть не знаному у нас, американському німцю зі слов'янським прізвищем Фреду Куммерову (виграв судовий позов на FDA) Злучені Штати та інші заможні країни світу законодавчо забороняють використання маргарину харчовою промисловістю.

Ось думки з цьго приводу американського популяризатора ЗОЖ доктора Мерколи (взято звідси).


Что происходит с организмом, когда вы едите трансжиры?

Люди на протяжении десятилетий демонизировали насыщенные жиры, так как считали их причиной развития заболеваний сердца. В качестве своей реакции на эту проблему предприятия пищевой промышленности заменили насыщенные жиры  трансжирами.
В результате такой замены возник совершенно новый рынок продуктов питания с низким содержанием жира (но с высоким содержанием сахара).
Что еще хуже, генетически модифицированное соевое масло, которое является основным источником трансжиров, окисляется внутри организма, тем самым повреждая сердце и мозг.

Артерии забивает не насыщенный жиры, а трансжиры

Как оказалось, насыщенный жир никогда не был виновником сердечных заболеваний. Подобное предположение было основано на ошибочных исследованиях с абсолютно ошибочными выводами.
В течение восьмидесяти лет доктор Фред Куммеров, автор книги "Холестерин не виновен" (Cholesterol Is Not the Culprit), исследовал жиры и болезни сердца. Еще в 1957 году он первым опубликовал научную статью о связи трансжиров и заболеваний Доктор Куммеров и в 100 летнем возрасте оставался активным исследователем и писателем. Некоторые из его последних исследований демонстрируют, что в нашем рационе присутствуют два типа жиров, ответственных за развитие заболеваний сердца:
1.     Трансжиры, которые содержатся в частично гидрогенизированном масле. По своей структуре трансжиры являются синтетическими жирными кислотами; 14 из них образуются в процессе гидрирования (они не присутствуют ни в животных, ни в растительных жирах).
Трансжиры предотвращают синтез простациклина, необходимого для поддержания кровотока. Когда артерии не могут производить простациклин, образуются сгустки крови, что может быть причиной внезапной смерти.
2. Окисленный холестерин образуется при нагревании полиненасыщенных растительных масел (таких как соевое, кукурузное и подсолнечное масло). Такой окисленный холестерин (не диетический холестерин сам по себе) вызывает повышенное образование тромбоксана — фактора, который делает кровь более густой.

Для поддержания здоровья головного мозга нужны насыщенные жиры

Диета наших предков имела очень большое количество насыщенных жиров и фактически не содержала сахара и нерастительных углеводов. Сегодня большинство из нас не только потребляет чрезмерное количество углеводов, но и углеводов, прошедших процессы рафинирования и интенсивной обработки.
В последнее десятилетие мы также перешли на генетически модифицированные (ГМ) зерновые и сахар (ГМ сахарная свекла и кукуруза), долгосрочные последствия для здоровья которых еще не установлены.
Этот безосновательный страх жира, несомненно, сыграл значительную роль в стремительном развитии деменции и других неврологических расстройств, потому что наш мозг не может нормально функционировать без жиров. Фактически, для поддержания оптимального здоровья большинство людей должны получать 50-85% ежедневных калорий в виде жиров, что позволяет справиться с резистентностью к инсулину.
Хотя в период между 1980-2009 годами употребление трансжиров сократилось примерно на треть, они все еще в слишком большом количестве присутствуют в рационе многих людей. Часто эта проблема имеет скрытый характер.
Даже продукты с надписью "без трансжиров" могут их содержать, поскольку производители продуктов питания не обязаны указывать в составе те трансжиры, количество которых ниже определенного количества на одну порцию. Использование смехотворной крошечной порции является той законной лазейкой, которая позволяет производителям вводить потребителя в заблуждение относительно содержания трансжиров в их продуктах.
Как правило, если вы не хотите употреблять трансжиры, вам необходимо проходить мимо всех продуктов, содержащих частично гидрогенизированное растительное масло и приготовленных на таком масле. Для этого обязательно читайте информацию о составе.

Две дополнительные проблемы: циклические альдегиды и акриламид

Кроме вредного воздействия трансжиров, такие растительные масла, как арахисовое, кукурузное и соевое, при нагревании деградируют в высокотоксичные продукты окисления, которые называются циклическими альдегидами и наносят больший вред, чем сами трансжиры. Но поскольку эта информация была получена совсем недавно, об этой проблеме мало кто знает.
У животных даже низкий уровень циклических альдегидов приводит к окислению холестерина ЛПНП и вызывает высокий уровень воспаления, связанный с заболеваниями сердца. Было также продемонстрировано, что циклические альдегиды вызывают токсический шок у животных при повреждении желудка, что согласуется с увеличением иммунных проблем и заболеваний желудочно-кишечного тракта среди людей.
Акриламид является еще одним высокотоксичным побочным продуктом, полученным, когда крахмалистые или богатые углеводами продукты, такие как картофель и зерно, жарят или готовят при высоких температурах. Картофель фри, чипсы, печенье, крекеры и хлопья обычно имеют самые высокие уровни акриламида из-за обработки, которой их подвергли.
Акриламид – это известный нейротоксин, явные признаки канцерогенной активности которого были обнаружены в ходе исследований на животных. Хотя отсутствуют какие-либо официальные данные о том, какие растительные масла способствуют или препятствуют образованию акриламида, я считаю, что совершенно очевидным является тот факт, что обработанные растительные масла повышают опасность для здоровья продуктов, обработанных или приготовленных при высоких температурах.
Проблема трансжиров и циклических альдегидов может быть в значительной степени решена путем возврата к использованию насыщенных жиров, таких как сливочное масло, кокосовое масло и топленый свиной жир — последние два очень стабильны и отлично подходят для приготовления еды при высоких температурах. Проблему, связанную с акриламидом, можно решить путем приготовления пищи на более низких температурах.
Подобные методы, конечно же, нанесли бы обрабатываемой пищевой промышленности огромный удар. Поэтому вместо того, чтобы внести некоторые изменения в нашу пищевую систему (например, можно отказаться от обработанных продуктов и стимулировать потребление более цельных продуктов), картофель подвергают генетической модификации, в результате которой уменьшится образование акриламида.
Таким образом, пищевая промышленность может продолжать готовить чипсы и картофель-фри с применением растительных масел, вредных для сердца, мозга и кишечника, большинство из которых также генетически модифицированы (кукуруза, соя), одновременно хвастаясь, что они "сделали" продукты питания более безопасными...

Отказ от обработанной пищи

По словам доктора Куммерова, человеческое тело может уничтожить трансжиры примерно через месяц; эта информация обнадеживает.

Таким образом, если вы хотите защитить свое здоровье, нужно активно избегать обработанных продуктов (включая большинство продуктов, которые предлагают в ресторанах). Готовьте дома, используя свежие, натуральные ингредиенты.



Без риб не вгиб, без олію не зомлію


Але "війна олій" триває, і попри "реабілітацію" холестерина в офіційних американських Дієтологічних Рекомендаціях за 2015 рік, вкотре закріплено релігійне переконання, що рідкі ненасичені олії – це завжди здоровий вибір, а тверді насичені жири – не здоровий. Аргументовано про те, чому це не так буде присвячено ще не одну публікацію, але в країні – світовому лідері з вирощування й експорту соняшникової олії цей розрив шаблону не на часі.
Наші "друзі", що сприяють підтримці попиту на олію добре знають, що соняшник ефективно виснажує чорнозем – запоруку конкурентної переваги і процвітання в майбутньому, в якому кілограм натуральної їжі буде дорожчий кілограма гаджетів.

Отже, з двох варіантів потрібних для харчової промисловості твердих жирів, тверда фракція (так би мовити, гідрогенізована самою природою) пальмової олії однозначно кращий варіант. У пальмоядровій олії ця фракція відсотково більша, кокосова, майже повністю з неї і складається. 



Ця, та багато інших переваг, свого часу призвела до війни американських виробників олії з сої та рапсу з малазійськими постачальниками тропічних масел. Щоби прирівняти пальмове та кокосове масла до однозначно шкідливого маргарину, сойові лоббісти в США "протягли" застереження на упаковках продуктів: «NO TROPICAL OILS! NO TRANS FATS!». Проте в 1994 році FDA  маркування типу «Не містить пальмового масла!» заборонило.

Нам розказують, що багато країн світу відмовились від імпорту пальмового масла. Насправді жодна країна світу повністю не відмовилась від його ввезення, більш того, пальмовое масло складає 58% світового споживання жирів. В Євросоюзі його імпорт склав 6,4 кг на людину в рік, в Россії – 4,7 кг, Україні – 3,5 кг. По малазійським даним, в торгівельному сезоні 2015-2016 рр. нами було закуплено 136.200 тонн, а в 2016-2017 вже 145.700 тонн.
За поребрик імпортується 449.000 тонн тропічних масел. З них майже 39.000 тонн кокосового та пальмоядрового.
Головний аргумент противників пальмового масла полягає в його канцерогенності. Дійсно, переважно ввозиться недороге рафіноване пальмове масло. В процесі рафінації його нагрівають до 260ºС. При такій температурі в будь-якому маслі утворюються канцерогенні речовини. 
Водночас, в далеко не бідних країнах світу, неочищене червоне пальмове масло продається в крамницях здорової їжі.


Кого детально цікавить чим саме воно корисне пропоную ознайомитись з російськомовними матеріалами нижче. Кому не цікаві подробиці, можуть перейти до резюме в кінці. 



"Не так страшна Клава как плоха о ней слава"


"Особенностью пальмового масла является то, что ему нет аналогов по содержанию естественных каротиноидов (провитамин А), токоферолов и токотриенолов (витамин Е). Красное пальмовое масло богато натуральным коферментом Q 10 (Убихинон) и не содержит трансизомеров жирных кислот.
Биологическая роль витамина А. Каротиноиды – жирорастворимые пигменты предшественники витамина А (ретинола). В печени под влиянием ферментов превращаются в витамин А. Ретинол жирорастворим, обладает способностью к накоплению в печени и в силу его способности к депонированию достаточно токсичен, при длительном применении в больших дозах. Синтезируемый в организме из каротиноидов витамин А не представляет опасности, потому что синтезируется по потребности организма.
Ежедневная потребность организма в каротиноидах 5-6 мг. В красном пальмовом масле содержится 525 мг/кг каротиноидов, в 12 мл (одной столовой ложке) – 7,35 мг.
"Витамин роста" стимулирует ферменты, образующие фосфоаденозинфосфосульфат (ФАФС – только из этой формы сульфат может быть включен в аминокислоту таурин, хондроитин, серную кислоту, сульфогликаны – компоненты соединительной ткани, хрящей, костей). Он поддерживает реологические свойства крови, так как способствует включению сульфатов в гепарины.
Обеспечивает нормальное проведение нервных импульсов, (так как способствует синтезу миелина) и моделирует их передачу в синаптические структуры . Активирует межклеточное взаимодействие и адгезию клеток, так как стимулирует синтез гликопротеина, участвующего в этих процессах.
Предотвращает ороговение и слущивание эпителиальных клеток, так как активирует ферменты, ответственные за их дифференцировку, что способствует устранению хронических воспалительных процессов в дыхательных путях. Предупреждает инфицирование подслизистых оболочек, импрегнирование слущенных клеток солями (желчных кислот, мочевой кислоты) и образование конкрементов в желчных и мочевыводящих путях, закупорку протоков слезных желез, приводящую к высыханию роговой оболочки глаза и ее изъязвлению, ороговение эндометрия.
Стимулирует регенерацию слизистых оболочек ЖКТ. Необходим для нормального функционирования печени (ее эндоплазматической сети).
Поддерживает деление иммунокомпетентных клеток и нормальный синтез иммуноглобулинов, в том числе секреторного иммуноглобулина А и других факторов специфической и неспецифической защиты – интерферон, лизоцим; активирует ферменты лизосом, в том числе в фагоцитах, повышает проницаемость мембран лизосом лимфоцитов, стимулируя тем самым процесс фагоцитоза.
Необходим для синтеза стероидных гормонов; стимулирует образование холестерина в коре надпочечников и предохраняет от окисления аскорбиновую кислоту, определяя тем самым уровень кортикостероидогенеза. В щитовидной железе может подавлять синтез тироксина. Может подавлять чрезмерное деление недифференцированных клеток злокачественных опухолей. Обеспечивает темновое зрение.

Основным показанием к применению витамина А при острых отравлениях прижигающими жидкостями является его способность улучшать синтез белков и ферментов в печени, ускорять процессы регенерации тканей, в том числе и при патологии почек, при язвенном поражении желудка и ДПК, не снижая секрецию желудочного сока.

Для порівняння
Провітамін А (мг/кг)
Вітамін Е (мг/кг)
Каротиноїди
Токофероли
Токотрієноли
Червоне пальмове масло
525
325
675
Кукурудзяна олія
нема
780
нема
Соняшникова олія
нема
550
нема
Оливкова олія
нема
50
нема

Правда о витамине Е

Насіння проростає ранньої весни, тому його запаси енергії повинні бути досяжними за низьких температур, і зазвичай їм не потрібно залишатися життєздатними в спекотні літні місяці. НЕнасичені олії на холоді лишаються рідкими, що необхідно для будь-якого організму, який живе при низьких температурах. Наприклад, риба в холодній воді втрачала би рухливість, якби містила насичені жири. Олії легко гіркнуть (спонтанно окислюються) при нагріванні та взаємодії з киснем. Насіння містить незначну к-сть віт. Е для затримки окислення. Жирні кислоти в тканинах нашого організму (тобто при температурі 36,6) наражаються на більший контакт з киснем, ніж в насінні, тому їх схильність до окислення дуже велика. Ці окислювальні процеси можуть пошкоджувати ферменти та інші частини клітин, і що найважніше  їх здатність продукувати енергію.  — Реймонд Піт, PhD


Витамин Е – жирорастворимый антиоксидант, прерывая цепные реакции защищает липиды входящие в состав клеточных и субклеточных мембран от разрушения свободными радикалами. В пальмовом масле он представлен смесью четырех токоферолов и четырех токотриенолов (альфа, бета, гамма, дельта). Из общего количества пальмового витамина Е, токотриенолы составляют 70%. Согласно научным исследованиям, антиоксидантная активность токотриенолов в 40-60 раз активнее токоферолов. Во всех растительных маслах содержатся токоферолы, а токотриенолы только в красном пальмовом масле, что делает его уникальным.



Суточная потребность витамина для взрослого человека 10-15 мг, в одной столовой ложке красного пальмового масла содержится 12,6 мг. Для профилактики ССЗ и поддержания оптимального уровня антиоксидантов, рекомендуется принимать 30-50 мг токотриенолов в день. По данным Шведского института витаминов, в одной столовой ложке пальмового масла 11,2 мг вит. Е. Эта доза незначительно превышает ежедневную норму потребления установленную в США (8 мг для женщин и 10 мг для мужчин).

Токоферолы пищи находятся в основном в эстерифицированном виде (ацетаты и сукцинаты). Всасывание витамина происходит в верхних отделах тонкого кишечника, после предварительного гидролиза его эфиров под влиянием специфических ферментов. Поэтому нарушение кровоснабжения или функций тонкого кишечника (гипоксия, воспаление, нарушение микроциркуляции и др.) могут нарушать усвоение альфа-токоферола ацетата (фарм. препарат, используемый в мед. практике). Для всасывания витамина в тонком кишечнике необходимо присутствие достаточного количества жира и желчи. Наличие холестаза, различной этиологии, молниеносного или прогрессирующего гепатита резко нарушает всасывание витамина. Полиненасыщенные жирные кислоты также тормозят его всасывание.

Свободный токоферол, образовавшийся в результате гидролиза, связывается с белками липопротеидной природы и попадает в лимфу, а затем в плазму крови. С кровотоком он попадает во все ткани, но интенсивнее всего поглощается надпочечниками, создавая в них депо витамина. Также значительно он депонируется печенью, гипофизом, жировой тканью, семенниками. Печень считают основным депо витамина Е, в цитоплазме гепатоцитов обнаружены два белка, специфически связывающие альфа-токоферол. Основной функцией этих белков является транспорт витамина Е к субклеточным органеллам, рецепторам и структурам-мишеням.

Являясь мощным внутриклеточным антиоксидантом, витамин Е выполняет следующие функции:
- инактивирует кислородные радикалы, образующиеся в ходе тканевого дыхания;
- препятствует окислению селена, входящего в состав фермента глютатионпероксидазы и белка, являющегося компонентом микросомальной системы переноса электронов. Установлен синергизм влияния витамина Е, селена и серосодержащих аминокислот на перекисные процессы и активность ферментов, содержащих сульфгидрильные группы. Таким образом, все это приводит к тому, что тормозится перекисное окисление липидов мембраны, понижается проницаемость и предотвращается нарушение функции ферментов, связанных с мембраной, в том числе, микросомальной системы переноса электронов.

Кроме значительной роли витамина Е в мембранных процессах не менее важно его участие и в процессах транскрипции в ядре:
- возрастание активности биосинтеза гемсинтезирующих ферментов – синтетазы и дегидрогеназы. В результате этого, активируется синтез гема, входящего в состав гемоглобина, миоглобина, цитохромов каталазы, пероксидазы. Следствием этого является улучшение дыхания тканей, интенсивнее осуществляются синтетические, энергетические процессы. Кроме того, каталазы и пероксидазы участвуют в ликвидации различных перекисей, в том числе, перекисей липидов, что также способствует сохранению целостности клеточных мембран.
- осуществляет контроль за метаболизмом убихинона и регулирует его синтез.
- активирует синтез множества белков различных тканей: коллагена, сократительных белков скелетных мышц и миокарда, ферментных белков печени и др.
- является синергистом терапевтического действия сердечных гликозидов, предотвращая в то же время их токсическое действие на сердце.

Витамин Е и варикоз. Так как витамин Е связывает протромбин, он снижает потребность сердечной мышцы в кислороде, предотвращает патологическую свертываемость крови и благоприятно влияет на периферическое кровообращение.
Использование противозачаточных таблеток повышает потребность в витамине. При его недостаточности возникают варикозы, тромбофлебиты и приступы стенокардии. У женщин часто возникает варикозное расширение вен после беременности, когда организму требуется особенно много витамина Е.
300-800 МЕ витамина Е в день является эффективным средством лечения флебитов. По данным Аделии Дэвис  улучшение могло наступить уже через 12 часов от начала лечения витамином Е. Иногда выздоровление наступало через 4 дня. [Тут варто зауважити, що технологія виробництва вітамінів з 50-х років вже змінилася не один раз і, як зазначає Рей Піт, далеко не в кращу сторону].

Витамин Е и анемия. Анемия может быть у людей, как от недостататка железа, так и вследствии дефицита витамина Е. Анемии из-за недостаточности  витамина Е могут возникнуть в любом возрасте. Препараты железа не помогают излечить это заболевание. Более того, препараты железа разрушают витамин Е.
Если вам назначают препараты железа и витамин Е, то принимать их нужно с интервалом 8-12 часов. Например, препараты железа принимать после завтрака, а витамин Е  –  во время ужина.

Витамин Е и дистрофия мышц. Назначение 400 МЕ вит. Е в день способствовало улучшению самочувствия при мышечной слабости, скованности, болезненности и судорогах в мышцах. Известно, что клетки мышечной ткани при недостатке витамина Е слабеют и разрушаются.

Витамин Е и заболевания щитовидной железы. Витамин Е необходим для нормальной работы эндокринной системы. Установлено, что в гипофизе – главном гормональном регулирующем органе – содержится в 200 раз больше витамина Е, чем в других органах.
При недостаточности витамина Е нарушается работа щитовидной железы, появляются узлы.
Описан эксперимент, когда 70 женщин с нарушенной функцией щитовидной железы принимали по 500 МЕ вит. Е в день. У них произошла нормализация функции щитовидной железы, и исчезли узелковые образования в ней.

Итак, витамин Е полезен при некоторых заболеваниях почек, глаз, раке и многих других заболеваниях, т. к. влияет на их первопричину (энергодефицит). Он усиливает эффективность нестероидных противовоспалительных препаратов. Способствует сохранению целостности мембран эритроцитов и активирует метаболизм билирубина в печени. Усиливает синтез специфических антител и факторов неспецифической защиты. Улучшает белковый и углеводный обмен, синтетические процессы в печени, стимулируя ее дезинтоксикационную функцию. Сохраняя целостность мембран эндотелия сосудов, уменьшает опасность тромбообразования. Ускоряет, в сочетании с местным применением витамина А, образование грануляций и эпителизацию ран. Витамин Е способен снимать побочное токсическое влияние высоких концентраций кислорода.


Кофермент Q 10 (убихинон), содержащийся в Красном пальмовом масле, синтезируется в печени в результате сложных биохимических реакций. Является составной частью митохондрий клеток, вырабатывающих около 95% всей энергии, необходимой организму. Во внутренних органах, потребляющих большое количество энергии, таких как сердце, печень, почки, селезенка, поджелудочная железа, должен поддерживаться высокий уровень убихинона. Кофермент Q 10 обычно ускоряет биохимические реакции, являясь коэнзимом. Кроме того, это мощнейший антиоксидант, превосходящий по силе воздействия все известные антиоксиданты, также он усиливает действие других ферментов.
Известна основная коферментная роль КоQ10: он является обязательным компонентом дыхательной цепи, осуществляя в митохондриях перенос электронов от мембранных дегидрогеназ на цитохромы. Таким образом, если никотинамидные коферменты переносят водород между водорастворимыми ферментами, то КоQ10, благодаря своей растворимости в жирах, осуществляет такой перенос в гидрофобной митохондриальной мембране.
В организме человека КоQ10 может синтезироваться из мевалоновой кислоты и продуктов обмена фенилаланина и тирозина. Синтез в организме идет только в паре с витамином Е, и работают они вместе. Способность синтезировать кофермент Q10 снижается с возрастом, а при патологических состояниях потребность организма в нем возрастает.
Установлено, что препараты КоQ10 дают хорошие результаты при лечении мышечной дистрофии, сердечной недостаточности, а также анемии у детей, получавших с пищей недостаточное количество белка. Снижение уровня кофермента в организме на 25% включает механизмы патологических процессов, приводящих к таким заболеваниям, как сердечная недостаточность, имунодефициты, мышечные дистрофии, заболевания легких, печени, новообразования (аденома простаты, миомы и др.), сахарный диабет.
В Красном пальмовом масле содержится ПНЖК – 14.3%, НЖК – 39.7%, МНЖК – 46%. 


Таким образом, все вышеизложенное, а также, простота дозировки, возможность энтерального (зондового) введения, отсутствие побочных явлений, обосновывает применение Красного пальмового масла при различных патологических процессах".

Шашкова О.Н., Колесников С.И. Обоснование применения Красного пальмового масла как парафармацевтика    http://econf.rae.ru/article/4511


Пальмовые токотриенолы

Практически все научные исследования делают вывод о необходимости витамина Е для профилактики сердечно-сосудистых и онкологических заболеваний. Однако, в последнее время появлялись сообщения, отрицающие роль витамина Е в предупреждении ССЗ. Как объяснить такое пртиворечие? Дело в том, что в большинстве препаратов используется альфа-токоферол, в некоторых – смесь токоферолов с преимущественным содержанием их гамма-разновидности.
Термин «витамин Е» употребляется как общее название веществ, химические формулы которых отличаются только боковой цепью, а именно: у токотриенолов три двойные связи в углеводородном радикале. И токоферолы, и токотриенолы являются производными хроманола и имеют разновидности, обозначаемые греческими буквами α, β, γ и δ в зависимости от числа и размещения метиловых групп.
В отличие от токоферолов, которые содержатся во многих растительных маслах (из сои, канадского рапса, зародышей пшеницы, подсолнечника), токотриенолы встречаются лишь в некоторых, таких как пальмовое масло и масло рисовых отрубей.
Аптечный витамин Е обычно состоит из альфа-токоферолов. В процессе их производства применяется метилирование – превращение природной смеси альфа-, бета-, гамма- и дельта-токоферолов, полученной из соевых бобов, в 100%-ный альфа-токоферол. Ранее считалось, что именно он  самый действенный.
В пальмовом масле – около 75% альфа, гамма и дельта токотриенола и примерно 25% альфа-токоферола.
Группа исследователей медицинского факультета университета Кебангсаан в Малайзии уже более 10 лет занимается изучением влияния токотриенолов на остеопороз. Согласно исследованиям, токотриенолы, полученные главным образом из пальмового масла, имеют позитивный эффект на здоровье костей.
Так, токотриенолы позволили предотвратить или остановить у лабораторных крыс остеопороз, вызванный различными факторами, такими как нехватка эстрогена, тестостерона, избыток стероидов и тиреоидов, а также никотиновой интоксикацией. При этом дозировки применяемого токотриенола были намного меньшими, чем дозы токсинов.
Было установлено, что гамма-токотриенол оказал наибольшее воздействие из всех изоформ токотриенола. Исследования доказали, что токотриенол витамина Е имеет серьезный потенциал для разработок в лечении остеопороза.
Также специалисты университета проверили воздействие на остеопороз альфа-токоферола. Был установлен лишь несущественный позитивный эффект, уступающий влиянию токотриенола на здоровье костей. Результаты исследований были опубликованы в более чем 70 научных журналах.

На что способны токотриенолы?


• Останавливать закупорку сонной артерии и образование тромбов, т. е. снизить риск развития инсульта, атеросклероза и других заболеваний. 94% пациентов со стенозом сонной артерии почувствовали себя значительно лучше после курса токотриенолов. Более половины пациентов из группы, не получавшей токотриенолов, в течение этого же времени стали чувствовать себя хуже. Ни у одного из них не наступило улучшения.
  
• Сдерживать выработку холестерина печенью. Токоферолы таким действием не обладают. Прием 200 мг токотриенолов в день в течение 6-8 недель понижает уровень холестерина на 15-33%, причем уровень «хорошего холестерина» токотриенолы не снижают.

• Исследования, проведенные Гавайским университетом, показали, что комплекс пальмовых токотриенолов, и особенно дельта-составляющая, тормозит выработку адгезионных молекул, что снижает риск возникновения атеросклеротических бляшек.

• Дельта- и гамма-токотриенолы сдерживают развитие некоторых онкологических заболеваний. Работы шести различных научных центров Великобритании, США, Канады и Малайзии подтвердили, что эти разновидности токотриенолов подавляют как эстроген-положительные, так и эстроген-отрицательные опухолевые клетки. Токотриенолы демонстрируют такие противораковые свойства, которых нет ни у одного другого антиоксиданта. Они не только помогают предотвратить рак, но и способны блокировать рост раковых клеток, инициируя апоптоз – процесс, при котором раковые клетки самоуничтожаются. Интересно, что токотриенолы уничтожают только определенные раковые клетки, не задевая здоровые клетки. Эта способность отсутствует у токоферолов. Эффективность пальмовых токотриенолов в подавлении роста раковых клеток была широко изучена в различных случаях и на различных раковых клетках, таких как рак груди, простаты.

• Защитное действие пальмовых токотриенолов как антиоксидантов значительно сильнее, чем альфа-токоферола. Исследователи Университета Беркли (Калифорния) доказали, что токотриенолы в 40-60 раз сильнее токоферолов в предотвращении ПОЛ. Как известно, ПОЛ ведет к появлению свободных радикалов, одного из факторов развития ССЗ. Токотриенолы способны проникать в места, куда не могут попасть токоферолы и останавливать там цепные свободнорадикальные реакции.

• Снижают уровень аполипопротеинов А и В – показателей оценки риска ИБС.

• Исследования на животных подтвердили, что комплекс токотриенолов обладает большим потенциалом, чем токоферолы, в защите мозга от разрушительных окислительных процессов, а значит, и от нейродегенеративных возрастных изменений, повышения кровяного давления и развития гипертонии.

• Предупреждают старение кожи и противостоят разрушительному влиянию свободных радикалов, возникающих под действием ультрафиолета. Дельта-токотриенолы способны затормозить развитие меланомы, или рака кожи.
Исследования, проведенные в Университете Калифорнии, обнаружили, что при местном применении токотриенолы аккумулируются, в основном, в роговом слое кожи (5 микрон). Практически любое косметическое средство, которое уже имеется в продаже, содержит витамин Е – либо синтетический, либо натуральный.


Токсикологические и фармакологические исследования показали, что прием комплекса натуральных пальмовых токотриенолов в объеме 2500 мг в день на 1 кг веса тела не оказывает сколько-нибудь значительного побочного действия. Т. е. токотриенолы совершенно безопасны.

Резюмуючи

Червоне пальмовое масло – унікальний харчовий продукт, збалансоване джерело провітаміну А, «повноспектрального» вітаміну Е і коферменту Q10, що відіграє важливу роль в енергозабезпеченні клітин. Всього одна столова ложка пальмового масла містить добову норму цих вітамінів у формі, що добре засвоюються навіть не дуже  здоровими людьми.

Зниження рівня  вітаміноподібного коензиму Q10 в організмі викликає серцеву недостатність, імунодефіцити, дистрофію м'язів, ураження легень, печінки, злоякісні утворення. Його споживання дає змогу долати наслідки надмірних стресів та зупиняти розвиток хронічних захворювань. Завдяки високій антиоксидантній активності червоне пальмове масло має зайняти почесне місце в харчуванні і входити до всіх заходів anti-age терапії.


Токофероли присутні в поширених рослинних оліях, таких як соя і кукурудза в той час як токотрієноли переважно містяться в зернових культурах: жито (92 мг/кг), овес (210 мг/кг), рисові висівки (465 мг/кг), ячмінь (910 мг/кг). Токотрієнолами багата і пальмова олія (940 мг/кг). Остання також має найвищий вміст вітаміну Е серед рослинних жирів. Низка досліджень показала, що токотрієноли мають унікальні біологічні властивості, в тому числі більш високу антиоксидантну активність порівняно з вітаміном Е у формі α-токоферолу. Ось лиш деякі з оздоровчих напрямків його застосування:


1. Tокотрієноли покращують ріст волосся.

2. Ізоформи токотрієнолів мають нейропротекторні властивості, причому як за рахунок антиоксидантних, так і за рахунок протизапальних властивостей. Серед іншого: зменшує прогресування ураження білої речовини, сприяє зменшенню виробництв NO в мікроглії;

3. Tокотрієноли впливають на зниження рівня холестерину, та допомагають запобігти утворенню склеротичних уражень судин. Це, а також їхня феноменальна антиоксидантна активність (в 40-60 разів більша, ніж в альфа-токоферолу) робить їх помічними в профілактиці хвороб серця.

4. Tокотрієноли ефективні в терапії виразкової хвороби шлунку.

5. Гамма і дельта-токотрієноли – найбільш дієві ізомери в підтримці кісткової структури та її міцності.

6. Tокотрієноли запобігають дегенерації м'язів полегшуючи регенеративну дію фосфоліпідів, які є основними компонентами клітинних мембран.

7. Гамма-токотрієнол продемонстрував здатність пригнічувати проліферацію ракових клітин при раку простати.

8. Tокотрієноли помічні в лікуванні неалкогольної жирової хвороби печінки.

9. Зменшуючи окислювальний стрес, токотрієноли сповільнюють утворення зморшок,  зменшують набряки під очима, захищають від ультрафіолетового спектру (UVA) випромінювання. Також вони є неодмінним компонентом в косметичних засобах для зволоження шкіри, зменшення рубців і прискорення загоєння ран.

10. Tокотрієноли підвищують концентрацію антитіл анти-ТТ IgG у пацієнтів, схильних до імунної дисфункції і аутоімунних розладів. Також зменшують запалення, викликане виробництвом інтерлейкінів IL-6.


Чи все перелічене заохочує купувати харчові продукти на обгортці яких виробник зізнався, що використав пальмове масло? Боже борони! Якщо дозволяє бюджет – шукайте напис "не містить рослинних жирів". Морозиво лише з ДСТУ-4733, масло максимальної жирності, лише перевірених брендів, в крамницях де дають чек, та не дешевше 35 грн за пачку. Хоча і це нічого не гарантує. 

Жодна аптека не запропонує нічого кращого за створене природою 




Ось такий натуральний комплекс вітамінів А, Е та Q10 (170 грн) можна придбати у Львові, на Личаківській. Смак і запах, мяко кажучи, не для тендітних панночок. Проте в рецептах здорової кухні пальма здатна замінити оливкову олію в салатах. Особливо поєднується специфічна пальмова гірчинка з солодким печивом, картоплею, а смажений білок яйця виглядає просто феєрично. Жовтки найдоцільніше їсти сирими


Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

                    Чому медицина не працює?             Головний аргумент критиків сучасної західної медицини, полягає в тому, що замість пошуку та усунення причин дисбалансів і порушень в організмі лікарі тільки управляють симптомами. [Схоже на т е , як поліція схильна не викорінювати, а керувати злочинністю. Тут і далі – примітки й коментарі перекладача,  тобто  автора блогу].     Медики розглядають тіло людини швидше як машину, що складається з окремих незалежних частин, а не як інтегроване ціле. Західна медицина також схильна лікувати хворобу, а не пацієнта, як правило, ігноруючи важливість для здоров'я дієти і способу життя [технології продаються краще ніж ЗОЖ] .     Фармацевтична промисловість має дуже великий вплив на лікарів, а також на вчених-дослідників, які забезпечують «позитивні результати апробації» все нових і нових ліків. Публікуємо інтерв'ю з Реєм Пітом ( Ray Peat , Ph . D .) – редактором популярного щомісячного інформаційного бюлетня з пи

Дефіцит гормонів щитовидної залози та загальні проблеми зі здоров'ям

Інтерв`ю   1996 року з Реєм Пітом (провів Gary Null) Null: Почнемо розмову про зв'язок гіпотеріозу з холестерином, процесами старіння, безсонням, артритом, та всім тим, що пов'язане з щитовидною залозою, але ми про це навіть не здогадуємось. Піт: Коли людина перебуває у стані стресу, щитовидна залоза адаптивно знижує свою функцію.   Схоже на те як тварини впадають у сплячку голодної зими. Якщо їх метаболізм сповільнюється, кількість скорочень серця зменшується, температура тіла знижується і тварини можуть пережити зиму за умов нестачі їжі. У випадку ж міграції, вона зможе подолати більшу відстань   маючи обмежену кількість енергії.    Коли люди, намагаючись схуднути, сідають на екстремальні дієти, вони втрачають близько півкілограма за перший день, а надалі утримують вагу   навіть якщо їдять менш ніж 1000 калорій. Протягом перших 12-24 годин печінка вичерпує запаси глікогену, і після цього починає перетворювати м'язи та інші тканини на глюкозу, і це, по суті, шв